VID izstrādājis iespējamās vadlīnijas iespējamai pārejai uz eiro

Latu pāreja uz eiroValsts ieņēmumu dienests sagatavojis vadlīniju projektu par darbu ar kases aparātiem laikā, kad Latvijā notiks (ja notiks) pāreja no latiem uz eiro. Šobrīd vadlīnijas nodotas apspriešanai un komentēšanai, kas nozīmē, ka viss vēl ir tikai izstrādes procesā un daudz vēl var mainīties.

Lai nu kā, diskusijas par šo tēmu ir sākušās.

Iepazīstoties ar vadlīniju projektu, īsumā var teikt sekojošo – būs zināms laika periods (paredzams, ka 9 mēneši), kad informācija par preču un pakalpojumu cenām kases čekos u.c. darījumus apliecinošos dokumentos būs vienlaicīgi jāatspoguļo divās valūtās (paralēlās atspoguļošanas periods) – latos un eiro vai, ja paraugās no otras puses, – eiro un latos. Būs arī relatīvi īss periods (2 nedēļas), kura laikā pircēji varēs izvēlēties – norēķināties ar latiem vai eiro (vienlaicīgās apgrozības periods).

VADLĪNIJU PROJEKTU LEJUPLĀDĒ ŠEIT (PDF)

EKA Serviss komentārs:
– Ja Latvija pievienosies eirozonai, vairāk nekā skaidrs, ka būs salīdzinoši daudz, dažādu izmaiņu, turklāt ne tuvu visas tās saistīsies tikai ar kases aparātu izmantošanu. Pavisam noteikti būs virkne dažādu procesu, noteikumu, pārejas procedūru u.t.t., kas neizbēgami nozīmēs arī lielākus vai mazākus izdevumus. Tomēr aicinām uz šo jautājumu raudzīties iespējami pragmatiski. Latvija, ja lēmums pievienoties eirozonai tiks pieņemts, nebūs pirmā valsts Eiropā, kas nomainīs norēķinu valūtu. Virkne Eiropas savienības valstu, turklāt ne tikai bagātākās un veiksmīgākās, to ir izdarījušas un tas noticis vairāk vai mazāk veiksmīgi. Šobrīd ir neiespējami precīzi prognozēt kā tas notiks, gan tehniski, gan ekonomiski, taču ir īstais brīdis laikus sākt par šo jautājumu domāt un diskutēt. Tieši tāpēc aicinām iepazīties ar vadlīniju projektu un tādā vai citādā veidā paust arī savu viedokli un piedāvāt konstruktīvus risinājumus jautājumiem un sadaļām, kuras iespējams pilnveidot.

Kā zināms, Latvijas pievienošanās eirozonai varētu notikt 2014. gada 1. janvārī. Paredzams, ka cenu paralēlās atspoguļošanas periods sāksies trīs mēnešus iepriekš un turpināsies pusgadu pēc eiro ieviešanas, savukārt vienlaicīgās apgrozības periods sāksies ar dienu, kad tiks ieviesti eiro un turpināsies divas nedēļas.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.