Par kases aparātu reformu – cik tālu vai tuvu tā nonākusi?

Tā vien izskatās, kas kases aparātu reforma Latvijā tik drīz nebūs galā. Turklāt, brīžiem šķiet, ka kopējo reformas attīstību pārāk precīzi raksturo latviešu tautas sakāmvārds “jo dziļāk mežā, jo vairāk malkas”. Atkal un atkal jauni jautājumi svin pārliecinošu uzvaru pār jēdzīgām un būtību saturošām atbildēm, citiem vārdiem izsakoties.

Papildināts punkts nr. 2 par hibrīda kases aparātiem – sk. zemāk.

Lai vairotu izpratni un mieru pasaulē, “EKA Serviss Liepāja” nolēma turpmāk regulāri, apkopot, sagatavot un izplatīt informāciju par dažādām ar kases aparātiem un to lietošanu saistītām aktualitātēm, lai skaidrotu sarežģīto reformu iespējami vienkāršā veidā.

Kāds šobrīd reformas ieviešanas termiņu statuss?

Viens no joprojām visbiežāk skanošajiem jautājumiem, ko uzdod mūsu klienti, kases aparātu lietotāji, ir par termiņiem – līdz kuram laikam īsti bija vai būs jānomaina (vai jāpārveido) esošie kases aparāti un kases sistēmas?

Ir neiespējami komentēt un analizēt visu, ko kāds pastāsta pa TV, uzraksta medijos, apgalvo individuālās un ne tik individuālās konsultācijās, tāpēc piedāvājam sekot MK noteikumiem Nr. 96, kas šobrīd reglamentē kases aparātu lietošanu Latvijā. Noteikumos ir sadaļa “XI. Noslēguma jautājumi”, kas veltīta tam, lai nomenedžētu pāreju no vecajiem laikiem un jaunajiem.

Atbildi par termiņiem sniedz sadaļas “XI. Noslēguma jautājumi” punkts 141.8 un trīs tā apakšpunkti.

141.8 Līdz tādu lietošanā esošu kases aparātu, kases sistēmu, specializēto ierīču vai iekārtu modeļu, modifikāciju vai versiju uzstādīšanai, kuriem ir uzsākta atbilstības pārbaude vai izsniegts apliecinājums par atbilstību Ministru kabineta 2014. gada 11. februāra noteikumiem Nr. 95 “Noteikumi par nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu tehniskajām prasībām”, atļauts lietot un reģistrēt kases aparātus, kases sistēmas, specializētās ierīces un iekārtas, kas atbilst Ministru kabineta 2007. gada 20. februāra noteikumiem Nr. 133 “Noteikumi par nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu tehniskajām prasībām”, bet ne ilgāk kā: 141.8 1. vienu mēnesi no atbilstības apliecinājuma izsniegšanas dienas, ja lietotāja lietošanā ir kases aparāti vai specializētās ierīces un iekārtas vai ja lietotāja lietošanā ir līdz 100 kases sistēmu vienībām; 141.8 2. trīs mēnešus no atbilstības apliecinājuma izsniegšanas dienas, ja lietotāja lietošanā ir līdz 300 kases sistēmu vai specializēto ierīču un iekārtu vienībām; 141.8 3. sešus mēnešus no atbilstības apliecinājuma izsniegšanas dienas, ja lietotāja lietošanā ir vairāk nekā 300 kases sistēmu vienības.

Runājot par kases aparātu, hibrīda kases aparātu un kases sistēmu nomaiņu un/vai pielāgošanu, mūsu izpratnē šobrīd ir trīs dažādas situācijas.

1. Visskaidrākā ir uzņēmumiem, kuru apgrozījums iepriekšējo 12 mēnešu laikā vienā struktūrvienībā nepārsniedz 350 000 EUR un kuru kases aparāts NAV saslēgts ar datoru. Šādā gadījumā kases aparāts, kas atbilst jaunajiem noteikumiem, līdz šim brīdim jau bija jānomaina vai jāpielāgo. Aicinām to iespējami drīz darīt, ja vēl tomēr nav nomainīts vai pielāgots.

2. 2017.gada decembrī kases aparātu lietotāji EDS sistēmā saņēma VID vēstuli, kurā norādīts, ka VID vienotajā datu bāzē reģistrēts jaunajām prasībām atbilstošs hibrīda kases aparāts un ka kases aparātu lietotāji, kam pastāvīgajā darbības vietā vai struktūrvienībā apgrozījums pārsniedz 350 000 EUR vai kuri vēlas kases aparātu pieslēgt datoram, tiek aicināti uzsākt kases aparātu nomaiņu.

Vēlamies uzsvērt, ka tiem kases aparātu lietotājiem, kas šobrīd izmanto sertifikācijas procesā esošos kases aparātus, nomaiņa obligāti vēl nav jāveic, jo, saskaņā ar MK noteikumu Nr. 96 p. 141.8 Līdz tādu lietošanā esošu kases aparātu, kases sistēmu, specializēto ierīču vai iekārtu modeļu, modifikāciju vai versiju uzstādīšanai, kuriem ir uzsākta atbilstības pārbaude vai izsniegts apliecinājums par atbilstību Ministru kabineta 2014. gada 11. februāra noteikumiem Nr. 95 “Noteikumi par nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu tehniskajām prasībām”, atļauts lietot un reģistrēt kases aparātus, kases sistēmas, specializētās ierīces un iekārtas, kas atbilst Ministru kabineta 2007. gada 20. februāra noteikumiem Nr. 133 “Noteikumi par nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu tehniskajām prasībām” varat turpināt lietot esošo kases aparātu. 

Informējam, ka CHD kases aparātu modeļiem CHD 7, CHD 3030, CHD 3050, CHD 5850 un CHD 5880 ir uzsākta atbilstības pārbaude, tāpēc tos saskaņā ar minēto MK noteikumu punktu būs jānomaina tikai tad, kad atbilstības pārbaude būs veikta un tos varēs nomainīt. Par to informēsim atsevišķi.

Konsultējoties ar VID, vai precīzi interpretējam minēto MK noteikumu punktu, šo mums apstiprināja VID pārstāvis Jānis Skulte.

Relatīvi vienkārši ir arī tiem kases aparātu lietotājiem, kuru apgrozījums struktūrvienībā pārsniedz 350 000 EUR vai kases aparāts saslēgts ar datoru (neatkarīgi no apgrozījuma). Šādā gadījumā vēl ir pārmaiņu gaidīšanas laiks, jo pagaidām neviens hibrīda kases aparāts (tāds būs jālieto šādiem uzņēmumiem) Latvijā nav izgājis atbilstības novērtējumu un nav iekļauts VID vienotajā datu bāzē. Mēs noteikti ziņosim, kad atbilstoši CHD hibrīda kases aparāti būs reģistrēti VID vienotajā datu bāzē. Tad tos būs viena mēneša laikā jānomaina.

3. Sarežģītākā situācija ir ar kases sistēmām. Ja šobrīd lietojat kases sistēmu visprātīgāk ir sazināties ar savu apkalpojošo dienestu, lai saņemtu precīzu skaidrojumu, vai konkrētajā gadījumā, konkrētā modeļa kases sistēma jāmaina jau šobrīd, vai jāgaida, kad tiks iekļauta VID vienotajā datu bāzē attiecīgajam uzņēmumam piemērota un atbilstoša sistēma.

NB! Ar pārliecību varam runāt tikai par ražotāja “Computer Hardware Design” (CHD) kases aparātiem un sistēmām, jo minētais ražotājs ir sniedzis mums informāciju par modeļiem un versijām, kas iesniegtas atbilstības pārbaudei.

Par citu ražotāju ierīcēm un to, kādā statusā ir šo aparātu atbilstības pārbaudes, publiski nav pieejama informācija. Ja lietojat kādu kases aparātu vai sistēmu, kas nav CHD, taisnākais un drošākais ceļš, lai tiktu skaidrībā ar ieviešanas, nomaiņas termiņiem, ir vērsties pie attiecīgā ražotāja vai to pārstāvošā apkalpojošā dienesta.

Šobrīd gatavojam un drīzumā nosūtīsim informāciju par nākamajiem jautājumiem. Divi tuvākie ir:
a) Kases aparātu lietotāju maiņa – kā tam jānotiek saskaņā ar jaunajiem noteikumiem;
b) Atbilde uz baumām, ka drīzumā atkal jāmaina kases aparāti, jo vairs nebūs derīgas termo čeku lentas.

Priecāsimies saņemt arī Jūsu jautājumus un/vai konkrētu pieredzi darbā ar kases aparātiem – info@ekaserviss.lv.

 

“EKA SERVISS” JAUNUMI E-PASTĀ

Apmēram 2x mēnesī gatavojam aktuālu informāciju par kases aparātu nozarē notiekošo. Lūdzam ievadīt e-pasta adresi, ja vēlaties šos jaunumus saņemt.


 

Vēl nav komentāru

Pievienot komentāru