Komentārs par kases aparātu „sataisīšanu”, lai rēķinātu „pareizi”

Grūti pateikt, kas ir galvenais iemesls, ekonomiskā vai astroloģiskā krīze, taču pēdējā laikā novērots, ka salīdzinoši biežāk nekā agrāk, cilvēki mūs uzrunā ar jautājumu: „Vai var izdarīt kaut kā tā, lai kases aparāts nerēķinātu tik daudz apgrozījuma, lai nebūtu tik daudz jāmaksā nodokļu?”

Mēs neesam naivi un ļoti labi zinām, ka to var izdarīt, vēl vairāk, tas tiek arī praktiski darīts, par ko liecina vairāki skaļi notikumi, kad aizturēti ļaudis, kas veikuši kases aparātu pārbūvi tā, lai slēptu ieņēmumus.

Ir tikai viens vai pat vairāki milzīgi BET! Proti, mūsuprāt, šis nav tik izteikti tehniskas, bet gan saprāta un loģikas dabas jautājums. Nav noslēpums, ka šāda veida rīcība, kad tiek veiktas apzinātas, plānotas un komplicētas darbības, lai izvairītos no nodokļu nomaksas attiecīgajā apmērā kvalificējas krimināla pārkāpuma formātam.

Neapstrīdams ir arī fakts, ka nejauši šādas darbības nevar notikt, kāds tajā vienmēr ir iesaistīts un identificējams, turklāt nav dzirdēts, ka „pareizi” sarēķināt realizāciju būtu iespējams, „nejauši” nospiežot kaut kādu taustiņu kombināciju, neiejaucoties, neizmainot algoritmu, kas „iešūts mikrenē”. Tas nozīmē, ka agri vai vēlu kāds var „atnākt pakaļ” arī tam, kurš uzlicis plombu, kas nodrošina to, lai lietotājs nevarētu piekļūt kases aparāta sistēmai.

Trešais milzu BET, vai retoriskais jautājums – ja tiešām eksistētu 100% drošas shēmas kā krāpties, vai tiešām mēs salīdzinoši bieži dzirdētu par gadījumiem, kad šāda rīcība nāk gaismā?

To visu saliekot kopā, secinājums, vienkārši aprēķini. Pieņemsim, ka konkrētajā tirdzniecības vietā dienas apgrozījums ir 1000 latu. Ņemot vērā esošās likmes, PVN daļa no tā ir ~180 latu. Ja „noslēpjam” kaut vai 50% no realizācijas (kas ir ļoti daudz un aizdomīgi), mēnesī mēs „ietaupām” ~2700 latu. Kurš ir gatavs par šādu „samaksu” riskēt ar rūtaino sauli? „EKA Serviss Liepāja” noteikti nē!

Un nē, ja runājam kopumā, tad „EKA Serviss Liepāja” darbinieki ikdienā nestaigā kā apgaroti, uzskatot, ka kopumā šīs valsts nodokļu saimniecībā viss ir tik skaists un balts, ka asaras acīs. Bet mēs tiešām domājam, ka šis nav saprātīgākais ceļš kā to visu risināt!

 

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.